XIV Powiatowy Konkurs na Ozdobę Wielkanocną

Wielkanoc jest najstarszym świętem chrześcijańskim, od siedemnastu wieków obchodzonym w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.
Jak w większości świąt, tak i w tym przeplatają się wątki i symbole różnych epok i kultur, pogańskie, antyczne i chrześcijańskie, wśród których ważne miejsce zajmuje jajko.
Jajko - to symbol odradzającego się życia i płodności; wierzono, że jaja zapewniają trwanie świata. Zwyczaj ich dekorowania był znany już w starożytności. Farbowane łupinami cebuli - zabezpieczały przed złymi mocami, a barwione młodym żytem - przynosiły szczęście. Dziś, gdy pogańskie wierzenia i ludowe prawidła straciły na znaczeniu, malowane jajka są ozdobą wiosennego stołu, a dla chrześcijan – znakiem Zmartwychwstania.
W okresie przedświątecznym odbyły się w naszej szkole warsztaty kroszonkarskie dla zainteresowanych uczniów. Zajęcia prowadziła P. Małgorzata Drożdż, która od wielu lat. zajmuje się kroszonkarstwem. Uczniowie poznali tradycyjne techniki zdobienia: rytowniczą, batikową i oklejania sitowiem .Podczas zajęć warsztatowych malowali jajka woskiem.
Zainteresowani wzięli udział w konkursach organizowanych przez instytucje kulturalno- oświatowe z naszego regionu i zdobyli wiele czołowych nagród.
14 kwietnia w Muzeum w Raciborzu miało miejsce wręczenie nagród i wyróżnień w XIV POWIATOWYM KONKURSIE NA OZDOBY WIELKANOCNE a także otwarcie wystawy pokonkursowej. Na konkurs spłynęły 474 prace wykonane przez dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów. Wśród laureatów uczniowie naszej szkoły: Anna Nowakowska, Monika Cieślik, Judyta Kłosek, Renata Pojda, Oliwia Piechula, Maja Paprotny, Julia Paprotny.
 

 

 

stat4u

Wszystkie prawa zastrzeżone zsplyski